Prąd

Taryfy prądu w 2018 roku, rodzaje taryf

taryfy prądu

Taryfy prądu obowiązujące w bieżącym roku, ogłoszone zostały przez URE 15 grudnia 2017 roku. W tym dniu Prezes URE zatwierdził taryfy energii elektrycznej dla Operatora Systemu Przesyłowego (PSE SA), a także pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej, czyli: PGE Dystrybucja SA, Tauron Dystrybucja SA, Enea Operator Sp. z o.o., Energa Operator SA oraz innogy Stoen Operator Sp. z o.o.. Zatwierdził też taryfy czterem Sprzedawcom z urzędu. Ostatecznie taryfy uznane przez Prezesa URE za zasadne, były znacznie niższe niż te przedstawione przez przedsiębiorstwa we wnioskach, tak więc ich oczekiwania nie zostały w pełni zaspokojone.

Taryfy prądu w 2018 r. – co się zmieniło?

W wyniku postępowania administracyjnego przed Prezesem URE średni spadek stawek opłat w dystrybucji dla wszystkich grup taryfowych wynosi 0,8%. Przyczyną jest głównie obniżenie ustalonej przez Prezesa URE stawki opłaty OZE, która na 2018 rok wynosi 0,00 zł/MWh.

Prezes URE zatwierdził też taryfy energii elektrycznej w obrocie dla gospodarstw domowych przedsiębiorstwom pełniącym funkcję sprzedawców z urzędu tj. Enea SA, PGE Obrót SA, Energa Obrót SA i Tauron Sprzedaż Sp. z o.o.. Uśredniając dla odbiorców grupy taryfowej G czterech największych sprzedawców prądy wzrost cen w obrocie wyniósł około 0,5%. Wahania cen w poszczególnych przedsiębiorstwach są bardzo niewielkie.

Skutki zatwierdzonych taryf przedstawiają tabele pochodzące ze strony URE. Szacunkowe wartości zmian na rachunkach obliczono dla odbiorców w gospodarstwach domowych dla grup G11 i G12 – dla średniego zużycia w kraju w 2016 r. W przybliżeniu zestawienie odpowiada  rocznemu zużyciu energii w tych grupach przez przeciętną 3-osobową rodzinę, w najczęściej stosowanym okresie rozliczeniowym.

Procentowe zestawienia zmiany płatności dla odbiorców w grupach taryfowych G

Operator Systemu Dystrybucyjnego /Sprzedawca z urzędu

Zmiana średniej stawki w dystrybucji ogółem

Zmiana średniej stawki w dystrybucji dla odbiorców w grupach G

Zmiana średniej ceny w obrocie (sprzedawców z urzędu) dla odbiorców w grupach G

Łączna zmiana rachunku w grupie G11 przy średnim zużyciu 1790 kWh

Łączna zmiana rachunku w grupie G12 przy średnim zużyciu 3388 kWh

%

%

%

%

%

ENEA Operator Sp. z o.o. / ENEA SA

-1,1

-0,7

0,3

-0,2

– 0,3

ENERGA Operator SA/ENERGA Obrót SA

-1,8

-1,1

0,3

-0,35

-0,5

PGE Dystrybucja SA/PGE Obrót SA

-0,4

-0,3

0,5

od -0,1 do 1,5

od -2,5 do 0,25

TAURON Dystrybucja SA / TAURON Sprzedaż Sp. z o.o.

-0,2

0,15

0,8*

od -0,2 do 0,95

od -0,4 do -0,1  

innogy Stoen Operator Sp. z o.o.**

-2,9

-2,2

**

**

**

RAZEM

-0,8

-0,5

0,5***

*Skutki tylko dla odbiorców Tauron Sprzedaż Sp. z o.o. (Tauron Sprzedaż GZE Sp. z o.o. nie przedkłada taryfy do zatwierdzenia)

**Przedsiębiorstwo obrotu innogy Polska SA nie przedkłada taryfy do zatwierdzenia

***Średnia nie obejmuje Tauron Sprzedaż GZE Sp. z o.o. oraz innogy Polska SA

Kwotowe zestawienia zmiany płatności dla odbiorców w grupach taryfowych G

Operator Systemu Dystrybucyjnego / Sprzedawca z urzędu

Łączna zmiana rachunku w grupie G11 przy średnim zużyciu 1790 kWh

Łączna zmiana rachunku w grupie G12 przy średnim zużyciu 3388 kWh

[zł/miesiąc]

[zł/miesiąc]

ENEA Operator Sp. z o.o. / ENEA SA

-0,13

-0,36

ENERGA Operator SA/ENERGA Obrót SA

-0,29

-0,75

PGE Dystrybucja SA / PGE Obrót SA

od -0,07 do 1,16

od -3,47 do 0,33

TAURON Dystrybucja SA / TAURON Sprzedaż Sp. z o.o.

od -0,17 do 0,68

od -0,1 do -0,47

Rodzaje taryf prądu z grupy G

Powyższe tabele dotyczą jedynie grupy taryfowej G, czyli obejmującej gospodarstwa domowe. Wynika to z faktu, że jedynie w tej grupie URE ma obowiązek zatwierdzania cen prądu. W grupie taryfowej G najczęściej oferowane przez sprzedawców taryfy to:

  • taryfa G11
  • taryfa G12
  • taryfa G12 W

Taryfy prądu z grupy G – różnice

Taryfa G11 jest najprostsza i przyznaje się ją automatycznie. Możemy ją jednak zmienić na inną. Taryfa G11 oznacza stałą cenę za kWh. Stawka nie zmienia się w zależności od dnia ani godziny. Zawsze wynosi tyle samo. Ta taryfa świetnie nadaje się dla osób, które nie chcą planować o jakiej godzinie wstawić pranie albo włączyć piekarnik. Korzystanie z niej nie wymaga pilnowania czasu ani samodyscypliny, więc niewątpliwie można nazwać ją najwygodniejszą.

Taryfa G12 pozwala rozliczać zużycie prądu dwustrefowo. Każdy sprzedawca energii indywidualnie określa godziny wyższych i niższych stawek, jednak niższa strefa, czyli z niższą stawką za zużycie, obejmuje zwykle godziny: 22: 00 – 6: 00 i 13:00 – 15:00. Ta taryfa świetnie sprawdzi się dla osób, które nie tylko chcą oszczędzić, ale też potrafią planować rozkład zajęć tak, by z urządzeń zasilanych prądem korzystać przede wszystkim w ściśle określonych godzinach. Jednak, żeby rzeczywiście oszczędzić, potrzeba sporo dyscypliny wewnętrznej i dobrego planowania, więc nie jest to taryfa, która sprawdzi się w każdym przypadku.

Taryfa G12 W to rodzaj taryfy G12. Popularnie nazywa się ją weekendową. Ona również oferuje dwustrefowe rozliczanie zużycia prądu. Różnica polega na tym, że niższa strefa poza konkretnymi godzinami w ciągu doby (takie, jak w taryfie G12), obejmuje jeszcze weekend, liczony zwykle od piątku o 22:00 do poniedziałku o 6:00. Ta taryfa sprawdzi się w przypadku osób samozdyscyplinowanych i takich, które raczej nie wyjeżdżają w weekend i właśnie w tym czasie robią pranie, pieką na cały tydzień itp.

Oprócz taryf z grupy G, sprzedawcy oferują też:

  • taryfy prądu z grupy C – skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw,
  • taryfy prądy z grupy B – skierowane do klientów biznesowych,
  • taryfy prądu z grupy A – skierowane do największych przedsiębiorstw.

Wysokość wszystkich tych taryf ustalana jest przez sprzedawców niezależnie od URE.

Dobra znajomość taryf oferowanych przez sprzedawców, daje możliwość wybrania najkorzystniejszej dla siebie i poczynienia oszczędności na prądzie. Warto więc przyjrzeć się zużyciu energii elektrycznej w swoim domu i poznać ofertę różnych sprzedawców, a potem świadomie podjąć decyzję o tym, z czyich usług w tym zakresie korzystać.

Przeczytaj też:

URE – co to takiego? Kompetencje i zadania URE

Ceny prądu 2018 – dlaczego prąd drożeje?

Jak zmienić sprzedawcę prądu? Prosty poradnik!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *