Taryfy za prąd w 2019 roku – na czym stoimy?

Taryfy za prąd w 2019 roku – na czym stoimy?

Temat energii elektrycznej nie schodzi z ust i klawiatur. Trudno się dziwić, kolejne doniesienia w tej sprawie są mocno niepokojące. Najpierw słyszeliśmy ciągle o około 30% wzroście cen za prąd, potem o kolejnych pomysłach na walkę o niższe stawki. Ostatecznie parlament przyjął ustawę, która ma powstrzymać podwyżki w 2019 roku. Nie wiemy natomiast co z wnioskami taryfowymi złożonymi przez czterech sprzedawców z urzędu. Wciąż czekamy na odpowiedź prezesa URE w tej sprawie. Jakie w takim razie będą nas obowiązywały taryfy za prąd w 2019 roku?

Zobacz też: Porównanie ofert na tani prąd

Prąd nie podrożeje dla klientów indywidualnych

Pierwsza i pewnie dla wielu najważniejsza informacja to ta, że prąd dla odbiorców indywidualnych nie podrożeje. Z 28 na 29 grudnia Sejm przyjął ustawę dotyczącą obniżenia akcyzy i opłaty przejściowej na prąd. Potem 30 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał się pod ustawą blokującą podwyżki cen prądu. Tym sposobem powstrzymane zostały skoki cen energii elektrycznej dla klientów indywidualnych w 2019 roku. Mimo to sposób, w jaki osiągnięto ten cel jest szeroko krytykowany. W gruncie rzeczy problem nie został rozwiązany, a jedynie odsunięty w czasie. Nie wdając się w polityczne przepychanki i komentarze, trzeba obiektywnie stwierdzić, że widmo rosnących cen energii elektrycznej nadal wisi w powietrzu i sytuacja jest na tyle złożona, że trudno wskazać skuteczne rozwiązanie satysfakcjonujące wszystkie strony.

Wpływ na skalę problemu ma to, jakie decyzje podejmowano w ramach polityki energetycznej całe lata wstecz. Choć podwyżki cen prądu widać w całej Europie, to Polska była i jest krajem szczególnie narażonym na wysokie skoki opłat, ponieważ aż 80% prądu wytwarzamy w procesie spalania węgla. Tymczasem na stawki za prąd wpływają głównie ceny węgla i koszty uprawnień emisyjnych CO2. Spalanie węgla wiąże się z uwalnianiem sporej ilości CO2 do atmosfery, a to przekłada się na rosnące ceny opłat emisyjnych. Poza tym, im więcej trzeba węgla, a o niego coraz trudniej, tym bardziej rośnie jego cena. Mamy tu więc błędne koło. Jak rząd będzie sobie radził z tym problemem? Zobaczymy. Tymczasem wróćmy do głównego tematu, ile będą wynosiły taryfy za prąd w 2019 roku?

Taryfy za prąd w 2019 roku

Na ten moment stawki za prąd w 2019 roku zostały ustalone na poziomie taryf i cenników sprzedawców z czerwca 2018 roku. Wszelkie umowy na 2019 rok zakładające wyższe opłaty mają zostać skorygowane do 1 kwietnia 2019 roku z mocą od 1 stycznia 2019.

Nowa ustawa przewiduje powstanie Funduszu Wypłat Cen, który będzie pokrywał różnice w cenie energii dla spółek. Ma być też źródłem wynagrodzenia dla Banku Gospodarstwa Krajowego. W sumie kwota rekompensaty dla firm, które dostarczają energię elektryczną wyniesie 4 mld zł. Wzrost stawek powstrzymają 4 mechanizmy:

  • obniżenie cen akcyzy na energię elektryczną (z 20 zł na 5 zł za MWh) – to daje obniżenie rachunków o łącznie 1 mld 850 mln zł.
  • zwrot utraconego przychodu spółkom obrotu (szacowane przez rząd na 4 mld zł)
  • obniżenie opłaty przejściowej o 95% – to obniży rachunki o łączną  kwotę 2 mld 240 mln zł,
  • przeznaczenie 1 mld zł na krajowy system zielonych inwestycji

Wszystko to nie zmienia faktu, że wciąż czekamy na decyzję prezesa URE, który ostatecznie ustali taryfy za prąd w 2019 roku. Ten natomiast czekał do 3 stycznia na wyjaśnienia przedsiębiorstw w kwestii kosztów energii. Sam URE nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, kiedy ostatecznie zostaną przedstawione nowe taryfy za prąd dla klientów indywidualnych. Natomiast niezależnie od tego, od ogłoszenia do wprowadzenia ich w życie upłynie 14 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *